Aktualności

9 października 2017 roku w Krakowie odbyło się spotkanie z wybitnym amerykańskim psychologiem społecznym prof. Philipem Zimbardo. Na spotkaniu obecna była reprezentacja Zakładu Psychologii w składzie dr Joanna Basiaga-Pasternak, dr Aneta Cichosz i mgr Marzanna Herzig.
Profesor opowiadał o „The Heroic Imagination Project” czyli Projekcie Bohaterskiej Wyobraźni. Prof. Zimbardo jest zarówno autorem jak i propagatorem tej inicjatywy. Dr Joanna Basiaga-Pasternak, certyfikowany nauczyciel „The Heroic Imagination Project”, już od roku realizuje założenia projektu w Szkole Mistrzostwa Sportowego Piłki nożnej w Krakowie, która współpracuje także z Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Prof. Philip Zimbardo i reprezentacja Zakładu Psychologii

Zakład Psychologii bardzo wyraźnie zaznaczył swoją obecność podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2017-2018, która odbyła się 3.10.2017 w auli AWF.

                W gronie wypromowanych doktorów nauk o kulturze fizycznej, swoje dyplomy odebrały: dr Aneta Cichosz, doktorantka prof. Małgorzaty Siekańskiej oraz dr Dominika Zapotoczna i dr Beata Kusiak-Obora, doktorantki prof. Jana Blecharza, Kierownika Instytutu Nauk Społecznych i Zakładu Psychologii. Ponadto dr Joanna Basiaga-Pasternak i mgr Marzanna Herzig uhonorowane zostały Medalami  Komisji Edukacji Narodowej, nadawanymi przez Ministra Edukacji Narodowej za wyjątkowe zasługi dla oświaty i wychowania.

dr Aneta Cichosz odbiera dyplom

dr Joanna Basiaga - Pasternak dekorowana medalem KEN

mgr Marzanna Herzig dekorowana medalem KEN

Małgorzata Siekańska - urlop naukowy (sierpień 2017 - kwiecień 2018) prtzebywa na Uniwersytecie Stanowym FSU, w Tallahassee na Florydzie (College of Education, Florida State Unversity) w ramach współpracy z prof. Gershonem Tenenbaumem - ekspertem w dziedzinie metodologii badań naukowych z zakresu psychologii sportu – zajmującego się między innymi badaniem powiązań między emocjami, procesami poznawczymi oraz osiągnięciami sportowymi. Program pobytu obejmuje m.in. udział w kursach z zakresu zaawansowanej metodologii prowadzenia badań naukowych oraz udział w seminariach dotyczących badań na temat  „Exercise and cognition”, a także pracę w zespole realizującym projekty badawcze z zastosowaniem najnowszych technologii (The Latest Research Technologies – From Vision to Neurocognition).

 

Konferencja „Motor Abilities in Sports – Theoretical Assumptions and Practical Implications” odbyła się w dniach 21-23 września 2017 roku na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Reprezentacja Zakładu Psychologii aktywnie uczestniczyła w obradach.

Pierwszego dnia profesor Jan Blecharz wygłosił otwierający Konferencję wykład pt.” The role of mental preparation in elite athlete's training”. Mówił o znaczeniu przygotowania psychologicznego w treningu sportowców, wyjaśniał czym różni się „peak performance” od „prime performance” i czym jest stan „flow” Mówił też o zasadach ustalania celów w treningu mentalnym. Opowiedział o specyfice bezpośrednich przygotowań zawodników w wiosce olimpijskiej. Wykład Profesora Blecharza spotkał się z ogromnym zainteresowaniem słuchaczy. Wielokrotnie kolejni prelegenci odnosili się do jego wypowiedzi (choćby profesor Janusz Czerwiński w swoim referacie).

Podczas czwartkowych popołudniowych obrad swoje wystąpienia miały dr Joanna Basiaga-Pasternak i dr Aneta Cichosz. Dr Joanna Basiaga-Pasternak mówiła o rytuałach, przesądach, zachowaniach przymusowych, kompulsywnych i lęku przedstartowym, jakie towarzyszą młodym zawodnikom piłki nożnej (The Correlations of Rituals with Pre-Competition Anxiety In Teenage Football Players). Dr Aneta Cichosz przybliżyła natomiast problematykę nadziei na sukces u młodych sportowców w różnych momentach trwania sezonu sportowego [Dynamics of belief in strong will and problem solving capabilities in adolescent (14-18 years) individual and team sports athletes]. Obydwa wystąpienia spotkały się z zainteresowaniem – pytania zadawano autorkom jeszcze w kuluarach, podczas wieczornego spotkania.

Piątek był dniem kolejnych wystąpień oraz sesji plakatowej. Mgr Katarzyna Supernat
i dr Aneta Cichosz
prezentowały plakat „OPTIMAL theory, new perspectives in the field
of psychology of motor learning. Practical implications for movement teaching”. Tego dnia swoje wystąpienie  pt:„Leadership behaviours of coaches, perceived by athletes in basketball and self efficacy in youth sport” miała także mgr Iwona Janas - doktorantka profesor Małgorzaty Siekańskiej z Zakładu Psychologii.

W sobotę kolejna reprezentantka Instytutu Nauk Społecznych- dr Elżbieta Szymańska zaprezentowała referat „Effect of motor abilities, sleep efficiency, time and quality on low start learning”, który przygotowała w zespole z mgr Katarzyną Supernat i prof.  Edwardem Mleczko.

Konferencja była okazją do naukowych dyskusji. Wśród gości z zagranicy wymienić można prelegentów z Japoni, Izraela, Białorusi, Ukrainy, Włoch. Były też akcenty praktyczne (prof. Hiroaki Tanaka z Japonii uczył podstaw slow-joggingu) oraz turystyczne (uczestnicy Konferencji mieli okazję zwiedzić kopalnię soli w Bochni). Jak zapowiedział Dziekan,
prof. Michał Spieszny, kolejna konferencja „Motor Abilities in Sports” już za dwa lata.

 

Oprac. dr Joanna Basiaga-Pasternak

Prof. Jan Blecharz

Dr Joanna Basiaga-Pasternak i Dr Aneta Cichosz

W dniach 19-20 maja 2016 roku w Gdańsku odbyła się IV Konferencja z cyklu Praktyczna psychologia Sportu. Szczegóły w załączniku.

Zakład Psychologii na XVI Festiwalu Nauki w Krakowie

 

W dniach 18-21 maja 2016 odbył się w Krakowie XVI Festiwal Nauki „Czas i Przestrzeń”, którego patronem był Stanisław Lem.

Zakład Psychologii był obecny za tym wydarzeniu. Motywem przewodnim prezentacji Zakładu Psychologii było pytanie „Czy zmaganie się z czasem i przestrzenią w sporcie może być przydatne w kosmosie? - co łączy psychologię sportu z psychologią lotnictwa i kosmonautyki". Prezentacja miała na celu ukazanie wspólnych obszarów badań oraz oddziaływań psychologicznych psychologii sportu oraz psychologii kosmicznej i lotniczej. Przedstawione zostały aspekty funkcjonowania człowieka w sytuacjach ekstremalnych oraz w obliczu silnego stresu, a także zagadnienie zaburzeń rytmów okołodobowych człowieka i wybrane metody diagnostyki psychologicznej. Zostały też zaprezentowane techniki badawcze stosowane w sporcie u lotników i kosmonautów.

Propozycja Zakładu Psychologii cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem gości Festiwalu. Jego uczestnicy zarówno zapoznawali się z przygotowanymi materiałami wizualnymi, jak i chętnie uczestniczyli w badaniach koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz zapamiętywania układu elementów przestrzennych.

 

 

Oprac. dr Joanna Basiaga-Pasternak