Pracownia Olimpizmu działa od roku akademickiego 2014/2015. W jej skład wchodzą młodzi pracownicy nauki oraz studenci studiów doktoranckich Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, zainteresowani tematyką olimpijską.

Cele działalności:

  • inicjowanie, organizacja badań w zakresie olimpizmu;
  • pozyskiwanie środków finansowych na badania naukowe;
  • współpraca z polskim i międzynarodowym ruchem olimpijskim;
  • promocja dorobku Uczelni w zakresie olimpizmu na forum międzynarodowym.

ZESPÓŁ PRACOWNI OLIMPIZMU

 

 

        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dr hab. Halina Zdebska-Biziewska prof. nadzw.

Kierownik Pracowni Olimpizmu.

Współpraca z polskim i międzynarodowym ruchem olimpijskim:

1996-2001 członek Koła Młodych Polskiej Akademii Olimpijskiej / PKOL

1996-2000 członek Komisji Kultury i Edukacji PKOL

1999-2002 sekretarz Małopolskiej Rady Olimpijskiej / PKOL w Krakowie

2001- nadal, członek Prezydium Małopolskiej Rady Olimpijskiej / PKOL w Krakowie

2001 – nadal, członek Polskiej Akademii Olimpijskiej / PKOL

2013 – nadal, przewodnicząca Klubu Fair Play PKOL

2014 – nadal, członek zarządu International Pierr`e de Coubertin Committee

Staże naukowe w International Olympic Academy (Olympia, Greece) w latach 1996, 2001, 2005, 2010, 2012, 2014, 2015.

Nagrody i wyróżnienia przyznane przez PKOL:

Brązowy Wawrzyn Olimpijski’1996  w kategorii prac naukowych i popularno-naukowych za książkę „Bohater sportowy. Studium indywidualnego przypadku Bronisława Czecha (1908-1944)”

2009 - Medal 90-lecia PKOL

2014 - Medal 30-lecia Polskiej Akademii Olimpijskiej 

 

 

 

 

 

 

 

mgr Joanna Sakowicz-Kostecka

Była profesjonalna zawodniczka, najwyżej notowana na 138. miejscu światowego rankingu tenisistek WTA. Wielokrotna mistrzyni oraz reprezentantka Polski, najwyżej notowana polska tenisistka na świecie (sierpień 2003). Drużynowa mistrzyni Europy w tenisie (2002), wicemistrzyni (2001, 2003) oraz brązowa medalistka (2005). Brązowa medalistka Indywidualnych Mistrzostw Europy juniorów do lat 16 (2000), ćwierćfinalistka Australian Open juniorów (2001). Zwyciężczyni 3 turniejów ITF, w tym z pulą nagród $25.000 w czeskim Przerowie. W swojej karierze pokonała między innymi Petrę Kvitovą, Verę Zvonariovą, Zheng Jie, Anabel Medinę Garrigues, Ivetę Beneszovą, Andreę Hlavaczkovą oraz brała udział w eliminacjach do wszystkich turniejów wielkoszlemowych. W latach 2000-2005 reprezentowała Polskę w Pucharze Federacji oraz podczas Letniej Uniwersjady w Bangkoku w 2007 roku. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie z tytułem magistra wychowania fizycznego, trener tenisa II klasy,  doktorantka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Prezes UKT „Winner” Kraków, komentatorka tenisa w telewizji Eurosport, od 2013 roku współpracuje również z TVP Sport. Członkini Zarządu Małopolskiego Związku Tenisowego, licencjonowana dyrektor turniejów.

 

mgr Magdalena Mika

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. Studia na kierunku wychowanie fizyczne ukończyła z wyróżnieniem. Specjalistka z zakresu odnowy biologicznej w sporcie (ukończone studia podyplomowe AWF w Katowicach). Instruktorka piłki siatkowej i piłki ręcznej. Była zawodniczka sekcji piłki siatkowej w klubie TS Wisła Kraków na pozycji rozgrywającej. Od pięciu lat nauczyciel wychowania fizycznego w szkole podstawowej. 

 

 

 

 

 

 

 

 

mgr Mateusz Rozmiarek

Absolwent stosunków międzynarodowych oraz bezpieczeństwa narodowego Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doktorant Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, współpracujący z Olympic Studies Centre w Lozannie w zakresie badań na temat wpływu polityki oraz stosunków międzynarodowych na sport i ruch olimpijski. Jako Radny Miasta Poznania interesuje się także życiem politycznym w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień kultury fizycznej, nauki oraz problemów samorządowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mgr Arkadiusz Włodarczyk

Doktorant Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. Absolwent ww. uczelni na kierunkach wychowanie fizyczne oraz turystyka i rekreacja. Trener piłki siatkowej II klasy, instruktor pływania. Do zainteresowań naukowych zalicza przede wszystkim historię kultury fizycznej, zwłaszcza historię olimpizmu. Kolekcjoner pamiątek związanych z ruchem olimpijskim (autografy, zdjęcia, plakaty, gadżety). Autor artykułu The Olympians from Iwonicz Zdrój w czasopiśmie „Studies in Sport Humanities”.

 

dr Katarzyna Czyżewska

Adiunkt w Zakładzie Pedagogiki Instytutu Nauk Społecznych AWF w  Krakowie. Absolwentka Pedagogiki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Była tancerką klasyczną.  Naukowo interesuje się zagadnieniami związanymi z wychowaniem poprzez taniec, wartościami wychowawczymi sportu, kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej, krzewieniem wartości olimpizmu wśród uczniów polskich szkół.