dr Bogdan Ciućmański

• Absolwent Lotniczych Zakładów Naukowych we Wrocławiu – specjalność - Budowa Silników Lotniczych i Spalinowych.
  • Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Magister WF, 1985 r.,
  • Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, II fakultet - SPORT, 1987r.,
  • Studium Doskonalenia Pedagogicznego, Uniwersytet Jagielloński, 1987-1988r.,
  • Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Doktor KF, 2004 r.

Doświadczenie zawodowe:

• Adiunkt w ZGSiR Instytutu Nauk o Sporcie AWF w Krakowie. Przez okres swojej długoletniej pracy w Uczelni prowadzi zajęcia na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych, podyplomowych, specjalizacjach trenerskich, kursach trenerskich oraz instruktorskich. Wieloletni wykładowca na kursach trenerskich Ogólnopolskiego Programu Kształcenia Kadr Sportowych. Równolegle, przez wiele lat praca jako Trener w piłkarskich Klubach Sportowych. Początkowo z grupami młodzieżowymi (m.in. mistrzostwo Polski), następnie z profesjonalnymi zespołami seniorów na wszystkich liczących się poziomach piłkarstwa polskiego (Ekstraklasa, I liga, II liga, III liga). Obecnie, jako licencjonowany Trener Edukator Polskiego Związku Piłki Nożnej jest wykładowcą na kursach trenerskich – UEFA C, UEFA B, UEFA B+A, UEFA A.
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej (2012r.).
  • Społeczna praca to m.in. v-ce przewodniczący Rady Trenerów (2001-2004) Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, obecnie członek Wydziału Szkolenia MZPN.

Nauka:

• Uczestnik, wykładowca i organizator wielu Konferencji Naukowych i Metodycznych.
  • Promotor i recenzent dużej liczby prac licencjackich, magisterskich i dyplomowych (trener I kl., Klasy Mistrzowskiej, UEFA A).
  • Autor publikacji naukowych z zakresu Kultury Fizycznej oraz materiałów szkoleniowych dotyczących metodyki nauczania gier sportowych oraz motoryczności ludzkiej.

Uprawnienia zawodowe:

• Trener piłki nożnej Klasy Mistrzowskiej PZPN,
  • Trener UEFA A,
  • Licencjonowany Trener Edukator PZPN,
  • Instruktor: Narciarstwa Zjazdowego, Piłki Siatkowej, Koszykówki, Piłki Ręcznej, Pływania, Gimnastyki, Lekkiej Atletyki,
  • Inne: Sternik Motorowodny, Ratownik Wodny.

Problematyka badawcza i tematyka prac magisterskich:

• motoryczność ludzka i aktywność ruchowa,
  • kontrola efektywności treningu,
  • percepcja wzrokowa a skuteczność gry,
  • analiza treści walki sportowej,
  • analiza działań indywidualnych i grupowych w grze,
  • analiza zorganizowanego szkolenia techniczno-taktycznego,
  • formy i metody dydaktyczne w systemie nauczania i doskonalenia czynności ruchowych oraz techniczno-taktycznych,
  • struktura procesu szkolenia piłkarskiego.