dr Zbigniew Witkowski

• doktor nauk o kulturze fizycznej (2003 r., Instytut Fizjologii Rozwojowej Dzieci i Młodzieży Rosyjskiej Akademii Kształcenia w Moskwie)
  • w 2011 r. ukończył kurs w Barsinghausen organizowany przez Polski Związek Piłki Nożnej przy współpracy z Niemieckim Związkiem Piłki Nożnej na europejską licencję trenerską UEFA „A”
  • trener edukator PZPN (2011 r.)
  • trener I klasy w piłce nożnej (2006 r.)
  • autor 4 książek i ponad 70 publikacji dotyczących treningu piłkarskiego
  • 1999-2004 - pracownik naukowo-dydaktyczny i wykładowca na kursach trenerskich i instruktorskich w Zakładzie Piłki Nożnej Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach
  • od 2004 do chwili obecnej - pracownik naukowo-dydaktyczny i wykładowca na kursach trenerskich i instruktorskich w Zakładzie Piłki Nożnej Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie
  • 2003-do chwili obecnej wykładowca na kursach trenerskich i instruktorskich organizowanych przez Śląski Związek Piłki Nożnej
  • 2011- do chwili obecnej wykładowca na kursach trenerskich i instruktorskich organizowanych przez Małopolski Związek Piłki Nożnej
  • 2010- do chwili obecnej wykładowca na kursach trenerskich i instruktorskich w Krakowie organizowanych przez Szkołę Wyższą im. Pawła Włodkowica w Płocku (projekty unijne)
  • wykładowca na konferencjach szkoleniowych z piłki nożnej organizowanych przez UEFA (Europejska Federacja Piłki Nożnej), Polski Związek Piłki Nożnej, Małopolski Związek Piłki Nożnej, Śląski Związek Piłki Nożnej, Łódzki Związek Piłki Nożnej
  • 2000 - asystent trenera w CKS Czeladź (IV liga męska)
  • 2000-2004 - asystent trenera Reprezentacji Polski U-19 kobiet
  • 2004-2009 - asystent trenera Reprezentacji Polski U-17 kobiet
  • 2009-2010 – główny trener Reprezentacji Polski U-15 kobiet
  • 2011-do chwili obecnej - główny trener Reprezentacji Polski kobiet U-17, z którą w 2011 roku po zwycięstwach nad Anglią (2-1) i Szwecją (3-1) został sklasyfikowany na 6 miejscu w rozgrywkach Mistrzostw Europy, osiągając największy sukces w historii piłki nożnej kobiet w Polsce.

Udział w ważniejszych kursach trenerskich krajowych i zagranicznych:

1. Futuro III Women`s Football Coaching Course under the auspices of the Federation Internationale de Football Association, in collaboration with the Hellenic Football Federation. (22.09.2005 – 03.10.2005 r. Ateny, Grecja). – kurs dla trenerów szkolących kadry trenerskie i instruktorskie w piłce nożnej kobiet organizowany przez Światową Organizację Piłki Nożnej (FIFA) we współpracy z Greckim Związkiem Piłki Nożnej.
  2. Kurs trenerów klasy pierwszej w piłce nożnej (03.12.2005 – 8.04.2006 r., Gdańsk). Organizator: Akademia Wychowania Fizycznego w Gdańsku - uzyskanie stopnia „Trenera klasy pierwszej w piłce nożnej”.
  3. Kurs trenerski „trenerów edukatorów” na europejską licencję trenerską „UEFA A”. Organizator: Polski Związek Piłki Nożnej i Niemiecki Związek Piłki Nożnej (21-27.03.2011 r., Opalenica - Barsinghausen - Niemcy).
  4. Kurs trenerski UEFA Study Group Scheme organizowany przez UEFA (Europejska Federacja Piłki Nożnej) przy współudziale Polskiego Związku Piłki Nożnej – udział jako wykładowca: przeprowadzenie wykładów i zajęć praktycznych (23-26.05.2011 r., Będzin-Katowice).
  5. Kurs trenerski UEFA Study Group Scheme organizowany przez UEFA (Europejska Federacja Piłki Nożnej) przy współudziale Szkockiej Federacji Piłki Nożnej (6-9.06.2011 Edynburg, Szkocja).
  6. Ponadto w latach 1999-2013 udział w około 40 konferencjach szkoleniowych dla trenerów piłki nożnej, w tym w wielu z nich w roli wykładowcy.

Problematyka badawcza:

• problematyka symetrii-asymetrii ruchów w treningu piłkarzy nożnych, w tym optymalizacja doskonalenia kończyny niewiodącej (mniej sprawnej)
  • kształtowanie koordynacji ruchowej (koordynacyjnych zdolności motorycznych)
  • przygotowanie techniczne, taktyczne i motoryczne w treningu piłkarskim

- do 2008 roku:

- od 2009 roku:

Tematyka zakończonych prac magisterskich: