Główne kierunki badań prowadzonych w Instytucie Nauk Społecznych AWF Kraków:

1. Społeczne aspekty aktywności fizycznej
  2. Społeczne aspekty sportu wyczynowego i amatorskiego
  3. Społeczne aspekty rozwoju talentu sportowego
  4. Społeczne aspekty urazów w sporcie
  5. Procesy poznawcze w aktywności człowieka
  6. Edukacja dzieci i młodzieży
  7. Diagnostyczne i terapeutyczne aspekty profilaktyki niepełnosprawności i zwalczanie jej skutków
  8. Koncepcja olimpizmu
  9. Pomiar oraz uwarunkowania poziomu aktywności fizycznej u dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych

Szczegółowa problematyka badań - Zakład Psychologii:

1. Badania nad stresem i regulacją emocjonalną oraz ich uwarunkowaniami indywidualnymi u osób uprawiających sport.
  2. Psychologiczne determinanty wykonania sportowego
  3. Badania nad wybranymi psychologicznymi determinantami wypalenia w sporcie u młodzieży w wieku 15 - 18 lat.
  4. Badania nad psychologicznymi aspektami urazów fizycznych w sporcie.
  5. Badania nad psychologicznymi uwarunkowaniami satysfakcji z wykonania sportowego.
  6. Badania nad motywacją w sporcie - adaptacja narzędzia SMS-6, służącego do badania motywacji w sporcie w oparciu o koncepcję samodeterminacji.
  7. Badania nad motywacją do aktywności fizycznej wśród uczniów szkół podstawowych.
  8. Badania nad pamięcią w kontekście skryptów poznawczych.
  9. Badania nad spostrzeganiem, potrzebą poznawczego domknięcia oraz kreatywnością.
  10. Badania nad psychologicznymi aspektami rozwoju talentu sportowego.

Szczegółowa problematyka badań - Zakład Teorii i Metodyki Wychowania Fizycznego:

1. Badania dotyczące uwarunkowań środowiskowych aktywności fizycznej młodzieży, ich stylu życia i sprawności fizycznej.
  2. Badania nad rolą humoru w edukacji dzieci i młodzieży.
  3. Badanie nad teoretycznymi podstawami programu lekcji wychowania fizycznego.
  4. Badania nad weryfikacją relatywnych metod oceny sprawności motorycznej dzieci i młodzieży.
  5. Badania nad aktywnym starzeniem seniorów polskich i zagranicznych.
  6. Badania nad źródłami tekstowymi w zakresie poglądów oraz osiągnięć polskich i zagranicznych prekursorów wychowania fizycznego.
  7. Badanie nad bilansem energetycznym uczniów szkół gimnazjalnych w zależności od czasu korzystania przez nich z nowoczesnych technologii komunikacyjnych.
  8. Badania nad stanem aktywności fizycznej i stylem życia studentów kierunków medycznych i pedagogicznych.
  9. Badania nad poznawczymi uwarunkowaniami nabywania nawyku ruchowego u osób powyżej 65 roku życia.

Szczegółowa problematyka badań - Zakład Pedagogiki:

1. Innowacyjność w pedagogice
  2. Nowoczesne technologie w edukacji
  3. Uwarunkowania efektywności i kierunki modernizacji szkolnego i akademickiego systemu wychowania fizycznego.
  4. Struktura czynności nauczyciela i uczniów oraz interakcji między nimi
  5. Społeczna i kulturotwórcza rola sportu