W ramach Katedry prowadzone są prace badawcze dotyczące szeroko pojętej zimowej aktywności współczesnego człowieka w zakresie sportowym, rekreacyjnym i turystycznym. Podejmowane są także badania określające poziom rozwoju somatycznego i motorycznego dzieci w wybranych miejscowościach (jak np. w Zakopanem).
dr hab. Szymon Krasicki, prof. nadzw.
- rozwój sportów zimowych ze szczególnym wyróżnieniem infrastruktury; aspekty sportowe i rekreacyjne narciarstwa biegowego; aktywność fizyczna dzieci i młodzieży.
dr Marek Palik
- Charakterystyka i zmiany w technice i metodyce nauczania jazdy na nartach zjazdowych; Narciarstwo i jego wpływ na środowisko naturalne człowieka; Planowanie oraz analiza obciążeń treningowych narciarzy zjazdowców.
mgr Jagna Marczułajtis
- uwarunkowania uprawiania snowboardingu sportowego i rekreacyjnego.
dr Marek Szczygieł
- Zagadnienia równowagi dynamicznej osób uprawiających różne dyscypliny szczególności sporty zimowe. Wybrane aspekty treningu sportowego w dyscyplinach zimowych.
dr Ewa Zagata-Łuc
- Zagadnienia naboru i selekcji w różnych dyscyplinach sportowych, w szczególności w sportach zimowych. Wybrane aspekty treningu sportowego w dyscyplinach zimowych.